שקוף

חשיבות ההנדסה אזרחית בתכנון ערים

אחד הענפים החזקים והיציבים של כלכלת ישראל הוא ענף הבניה. ענף זה משלב בתוכו מספר רב של מקצועות כמו הנדסי בניין והנדסה אזרחית. מקצוע הנדסי בניין מחולק לשני תחומים: תחום התכנון ותחום הביצוע.

תחום התכנון – עוסק בהבנה של המערכת המבנית, חישוב חוזק המבנה ויציבותו, ועמידתו בעומס הפועל עליו.

תחום הביצוע – עוסק בתיאום וניהול פרויקטים, הוא משלב את התכנון והרישוי בעזרת אומדן כלכלי הכנת חישובי כמות מכרזים תכנון לוח זמנים וליווי ופיקוח ובקרה על ביצוע הבניה.

תנאי הקבלה לקורס הנדסאי

כדי להתקבל לקורס זה, המועמדים חייבים תעודת בגרות מלאה או חלקית במקצועות מתמטיקה שלוש יחידות, אנגלית שלוש יחידות ועברית – ספרות, הבעה, לשון שתי יחידות. מועמד שחסר לו מבחן באחד מהמקצועות האלה מתחייב כתנאי לשנה ב להשלים את המקצוע החסר, תעודת מכינה טכנולוגית קדם הנדסאים, תעודת מכינה אקדמאית או בוגר תואר ראשון במכללה או אוניברסיטה אשר מוכרים על ידי המועצה להשכלה גבוהה.

קורס הנדסאות בניין

לימודי הנדסת בנייה משלבים חומר תיאורטי ועבודה מעשית במסגרת העבודה על פרויקטים של בנייה ושימוש במערכות מחשוב ותוכנות עכשוויות. בקורס מתקיימים סיורים לימודים ומקצועיים באתרי בנייה שונים והסטודנטים לומדים לתכנן מבנים, כיצד לנהל בנייה מתקדמת ועוד. קיימת חובה להשתתף לפני הקורס במכינה בקיץ במקצוע הפיזיקה וזאת כתנאי לקבלה ללימודי המגמה של לימודי הנדסת בניין.

תוכנית הלימודים כוללת מקצועות שונים של העשרה שמטרתם לסייע בנושא הבניה ותכנון ערים: מתמטיקה, אנגלית טכנית, שרטוט טכני והנדסה תיאורטית, חישוב סטטי וחיזוק חומרים ועוד מקצועות חשובים הקשורים לבניין כמו: חומרי בניין, בנייה ירוקה, שירותי בניין, תורת הבניה והמבנים. קונסטרוקציות בטון, עבודות פיתוח ארגון וניהול הבניה ועוד.

סטודנטים במגמת ניהול הבניה מקיימים פרויקט בניהול אתרי בניה שונים וסטודנטים במגמה לתכנון מבנים, מקיימים פרויקט בתכנון קונסטרוקציה של מבנה. הסטודנטים צריכים להצליח במבחן הארצי על הפרויקט.

הנדסה אזרחית

הנדסה אזרחית

קיים הבדל מהותי בין הנדסאי בנין להנדסה אזרחית. הנדסה אזרחית עוסקת בתכנון מבנים ובביצוע מבנים ומערכות שונות לצרכי הציבור ועבור הפרט והתעשייה. הנדסאי בניין הוא בעל תעודת גמר של לימודיים בני שנתיים והוא מתמחה במבנים שונים. מהנדס אזרחי לא חייב להיות בהכרח מהנדס בניין הוא יכול להיות גם מהנדס כבישים, צנרת ביוב ועוד.

לימודי הנדסה אזרחית נלמדים 4 סמסטרים, בסמסטרים אלה לומדים כל הסטודנטים במסלול אחיד את כל מקצועות הבנייה. מרצים שהם מנוסים בהוראה ובעלי ותק מקצועי בתעשיית הבנייה ילמדו את הסטודנטים תוכנות מחשב מקצועיות מקובלות בתחום לימודי הנדסה אזרחית.

קורס תכנון מבנים מיועד לסטודנטים אשר עברו בהצלחה את ארבעת הסמסטרים במקצועות הבניה. בסיום הקורס מאפשרים לבוגרי הקורס רישום נוסף בפנקס ההנדסאים במדור של תכנון ערים ומבנים. הקורס מקנה להם לתכנן ערים ומבנים בקטגוריות שונות ולחתום על תוכניות קונסטרוקציה למבנה פשוט עד לגובה של ארבע קומות.

המאמר פורסם באדיבות פורטל ההמלצות https://daregoti.co.il/