שקוף

יד ראשונה או שנייה? מהי ההחלטה הכלכלית החכמה באמת

אם אתם מעוניינים לרכוש דירה עבור השקעה או עבור מגורים ואתם מתלבטים אם כדאי לרכוש דירה חדשה כאשר עדיין היא בפרויקט על הנייר או בבנייה, או לחלופין דירת יד שנייה שהיא בנויה וקיימת כבר כמה שנים. יש לבדוק את הנושא הזה מכמה היבטים כדי לקבל החלטה מושכלת.

יתרונות וחסרונות של דירה יד שנייה

כאשר מחשפים דירת יד דירה יד שנייה, בשלב ראשון מקבלים החלטה מהי סביבת המגורים האידאלית שיש בה מוסדות חינוך איכותיים לילדים, מרכזי מסחר, שירותים קהילתיים ועוד. לאחר מכן מקבלים על גודל הדירה שהוא האידאלי על פי ההרכב המשפחתי ובהתאם לאפשרויות הכספיות של בני הזוג.

החדרים בדירות באופציה זו הם בדרך כלל גדולים יותר כיוון שכך בנו בעבר וזאת לעומת הדירות החדשות שבדרך כלל יש בהן חדרים קטנים יותר. כל מי שרוכש דירת יד שנייה מבצע בה בדרך כלל שיפוץ, הן לצורך התאמה לצרכים המשפחתיים והן כיוון שיש לחדש את התשתיות ואת הנראות שלה לאחר שנים שמשפחה אחרת גרה בדירה זו.

יש דירות יד שנייה רבות שנבנו בישראל לפני החלת החוק בנושא ממ"ד חובה ולכן אין בהם חדרי ביטחון שמגנים על הדיירים במקרים של התקפת טילים או רעידת אדמה. ההתלבטויות של לקוחות פוטנציאלים רבים לגבי רכישת דירה יד שנייה היא אם לגור במבנה שהוא לא בטיחותי אף על פי שהעלות שלו זולה יותר. ההחלטה היא אינדיבידואלית.

יד ראשונה

יתרונות וחסרונות של דירה חדשה

פרויקטים חדשים בעפולה של דירות חדשות מחברה יזמית מתוכננים באופן מיטבי ועל פי התקנים המחמירים של תו התקן הישראלי. בשלבי התכנון מתכננים הן את המבנה הצורני של כל דירה של המבנה כולו וגם של כל סביבת המגורים.

לכן מי שרוכש דירה חדשה נהנה בדרך כלל מהעובדה שהבנייה בוצעה בסטנדרטים גבוהים ועל פי הרישום בכתב הכמויות וכך יש בדירה מרפסת מרווחת, ממ"ד, חדרים על פי הגודל שנקבע, מטבח, חדרי אמבטיה, מחסן, חניה תת קרקעית ועוד. בבניין חדש אשר מעוצב בסגנון מודרני קיים לובי רחב ידיים, חדר אשפה, ולעיתים גם שטחים משותפים כמו מועדון לילדים, חדר כושר ובריכת שחיה

בשכונות חדשות מתכננים אנשי המקצוע מטעם הרשות המקומית את התשתיות הבסיסיות כמו תחבורה, שירותים קהילתיים ומסחרים, חניונים, בתי ספר, גני ילדים מוסדות תרבות, גני שעשועים, פארקים ועוד. כאשר הכול חדש ונגיש לאור החשיבה הרבה שהוקדשה לנושא רחב זה, בעלי הנכסים נהנים מתנאים אופטימליים וזה מדרבן אותם להעדיף לגור בדירה חדשה בשכונה מודרנית במקום בדירה ישנה, שיש בה לא אחת ליקויים רבים והיא יד שנייה.

הלקוחות נעזרים בעורך דין מקרקעין לקידום עסקה זו, וזאת כדי לבדוק שהסעיפים בחוזה תקינים, כדי לוודא שמתבצע הרישום בטאבו וגם כדי לעקוב אחר קבלת הערבויות הבנקאיות הנדרשות על פי הסכם המכר.

המאמר נכתב באדיבות פורטל העסקים https://esek.city