שקוף

מה צריך לדעת על גמלת סיעוד בישראל

מטרתה של גמלת סיעוד הוא לאפשר לאנשים המבוגרים שהגיעו לגיל הפנסיה ועומדים בקריטריונים מסוימים כמו העובדה שהם תושבי ישראל, לחיות בכבוד לאורך שנות החיים האחרונות שלהם, תוך קבלת תמיכה התואמת את הצורך האישי של כל אחד מהם.

קריטריונים לקבלת סיוע

חוק הסיעוד מאפשר למוסד לביטוח לאומי לסווג את אופן הסיוע לכל אדם על פי מבחן התלות ADL. במבחן זה בוחנים את היכולות והמסוגלות של כל אדם על פי כמה נושאים בסיסיים שהם אקוטיים בחיי היום יום. אדם עצמאי אמור לדאוג לצרכיו האישיים כמו רחצה, חפיפה של השיער, ביגוד, בישול, אכילה, שליטה בסוגרים ועוד. אולם אדם שהוא לא עצמאי אינו מסוגל לתפקד באופן מלא ולכל אדם מבוגר יש פעולות שהוא מסוגל לבצע ופעולות אחרות שבהן הוא מתקשה או לא מסוגל כלל.

בהתאם לתוצאות של מבחן זה, הנציג של המוסד לביטוח לאומי שהוא רופא גריאטרי או אחות מוסמכת, מסווגים את הצורך של כל אדם ומהן הזכויות שלו על פי חוק הסיעוד. כיוון שתוחלת החיים בישראל נמצאת בעלייה מתמדת, המטרה היא להעניק לכל אדם מבוגר את המסגרת שתסייע לו לחיות חיים מכובדים עד סוף חייו.

גמלת סיעוד

סיוע ביום יום

נציגי המוסד לביטוח לאומי מקבלים החלטה לגבי ההיקף של שעות הסיוע שיקבל אדם זה. הקביעה היא בדרך כלל שהם מקבלים כמות מסוימת של שעות שבועיות והמטפלת מגיעה בכל יום לשעה שעתיים, פעמיים בשבוע לשלוש שעות בכל ביקור וכו' עד השלמת מכסת השעות השבועיות.

המטפלת אמורה להעניק סיוע והיא אינה מבצעת תפקיד של עוזרת בית שאמורה לנקות את הבית באופן יסודי אלא רק לבצע את הפעולות היום יומיות כמו לדוגמה כל מה שקשור בכביסה כך שיהיה לאנשים המבוגרים תמיד בגדים נקיים, שטיפה של הכלים או הפעלה של מדיח הכלים, ניקיון אלמנטרי של הבית ועוד.

כמו כן היא אחראית על כל מה שקשור למזון, במידת הצורך היא קונה מצרכים וגם מבשלת ארוחות חמות, כדי שהאנשים המבוגרים יאכלו לפחות פעם ביום אוכל מבושל. בשאר הארוחות היא דואגת שיהיה להם את הפריטים הדרושים כמו לחם, גבינה וכו'.

קצבה כספית חודשית לאנשים מבוגרים

בהתאם למצבו של כל אדם, נקבעת גובה הקצבה החודשית שלו שהוא מקבל מהמוסד לביטוח לאומי באופן זמני או באופן קבוע. הכנסות חודשיות אלו מתקבלות כאשר מדובר באדם שגר בביתו ומקבל סיוע. אך כאשר מצבו מדרדר וכמות השעות שנקבעה לו כבר אינה מתאימה, מוגשת בקשה למוסד לביטוח לאומי להגדלת מכסת השעות. הצוות המקצועי בוחן זאת בביתם של האנשים המבוגרים ובהתאם לכך נקבעת מסגרת מורחבת יותר, או לא.

כאשר מדובר בשינוי לרעה והאדם המבוגר עובר לדיור מוגן, למוסד של תשושי נפש או למחלקה סיעודית רגילה או מורכבת, הקצבה החודשית נעצרת ובמקומה מועבר תשלום למקום המגורים החדש.